Co to jest driver-based modeling (modelowanie oparte na czynnikach sterujących)?

modelowanie oparte na czynnikach sterujących

Driver-based modeling, czyli modelowanie oparte na czynnikach sterujących to metoda planowania finansowego, która koncentruje się na kluczowych czynnikach wpływających na wyniki firmy. Tworzy dynamiczne i realistyczne prognozy, uwzględniając kluczowe zmienne operacyjne i ich wzajemne zależności. Jak jednak działa w praktyce i jakie korzyści przynosi? Dowiesz się z tego artykułu!

Korzyści modelowania opartego na czynnikach sterujących 

Modelowanie oparte na czynnikach sterujących zamiast analizy wszystkich aspektów działalności, skupia się na kluczowych czynnikach wpływających na sukces. Uwzględnia najważniejsze zmienne, co pozwala na bardziej precyzyjne prognozowanie wyników finansowych. W przeciwieństwie do statycznych modeli pozwala reagować na zmieniające się założenia i warunki rynkowe, a także na testowanie różnych scenariuszy. W efekcie umożliwi podejmowanie bardziej świadomych decyzji strategicznych, pozwala lepiej zrozumieć zależności w firmie i dostosować działania do osiągnięcia zamierzonych celów. 

Jakich informacji dostarcza modelowanie oparte na czynnikach sterujących? 

Ze względu na identyfikację driverów, model dostarcza wielu cennych informacji związanych z kluczowymi czynnikami, mającymi największy wpływ na wyniki finansowe firmy. Wyjaśnia powiązania między nimi, a także wpływ jednego czynnika na drugi. Dzięki tej wiedzy umożliwia analizę różnorodnych scenariuszy, a także pokazuje, które czynniki są najbardziej wrażliwe na zmiany. Ten rodzaj modelowania pomaga również w optymalizacji zasobów i lepszym zarządzaniu kosztami.  

Driver-based modeling ułatwia identyfikację potencjalnych ryzyk i zagrożeń, a co za tym idzie, pozwala przygotować się na zmiany i stworzyć plany awaryjne. Prognozy wyników finansowych stworzone przy wykorzystaniu tego modelu są precyzyjne i mogą być na bieżąco aktualizowane w oparciu o zmieniające się założenia.  

Informacje, których dostarcza modelowanie oparte na czynnikach sterujących, są nieocenionym wsparciem w osiąganiu celów biznesowych. Pomagają ustalić cele oraz lepiej dostosować strategię firmy do zmieniających się warunków. Wiedza dostarczana przez ten model może być również pomocna przy podejmowaniu strategicznych decyzji takich jak: wejście na nowe rynki czy zwiększenie inwestycji w konkretne obszary.  

Przeczytaj także: Czym jest planowanie strategiczne?

Dla jakich firm jest driver-based modeling?

Modelowanie oparte na czynnikach sterujących ze względu na swoją uniwersalność może być stosowane w wielu firmach niezależnie od ich wielkości, branży czy etapu rozwoju. Jednak jego użycie szczególnie sprawdzi się w przedsiębiorstwach, które potrzebują precyzyjnego podejścia do planowania i prognozowania, które działają w szybko zmieniającym się otoczeniu i z dużą ilością danych. np. start-upy, firmy technologiczne, fintechy czy korporacje międzynarodowe.  

Wdrożenie wymaga przemyślanego podejścia, które obejmie identyfikację kluczowych driverów oraz przygotowanie infrastruktury. Aby usprawnić proces, warto skorzystać ze współpracy z firmami, które w swoim portfolio posiadają udokumentowane wdrożenia oraz znają specyfikę tej metody.  

Przy implementacji modelowania opartego na czynnikach sterujących pierwszym i jednym z kluczowych kroków jest określenie najważniejszych czynników wpływających na wyniki firmy i skupienie się na tych, które są łatwo mierzalne. Następnie niezbędne jest zgromadzenie wiarygodnych danych historycznych oraz ustalenie realistycznych założeń na przyszłość. Przy tworzeniu prototypu najlepiej zacząć od prostego modelu, w którym zdefiniowane zostaną powiązania między driverami a wynikami finansowymi. Po testach model powinien zostać zintegrowany z procesami biznesowymi. Jednak samo wdrożenie nie jest końcem prac z modelem. Regularne aktualizowanie danych, rozbudowywanie modelu oraz wprowadzanie ulepszeń pozwolą stworzyć skuteczne i efektywne narzędzie, które będzie integralną częścią obszaru finansowego firmy.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *